Защо „Ергенът“ се провали с гръм и трясък?
„Ергенът“ най-после свърши. И слава Богу. Покъртителен финал с коя от коя по-неуспешни двойки, с изключения на една, и дълъг и мъчителен път до там, който мина през множество обрати и падения, но нямаше своите върхове. Петият сезон на „Ергенът“ имаше претенциите да е сезона на истинската любов, но остави горчив вкус в устата на зрителите.
Идеята да си спестим мизерията и просташките изпълнения от предни сезони е добра. Чудесно е, че участничките масово бяха интелигенти жени, които имат какво да кажат. Проблемът идва, когато заменим мизерията с нищо.
Ето кои са причините поради които „Ергенът“ се провали
Средата е прекалено изкуствена за любов
За да се случат едни любовни взаимоотношения, те имат нужда от динамичност. Различни ситуации в които партньорите да бъдат задено, възможност да прекараа повече време в присъствието на другия, събития, които да покажат на практика как се държи един човек. Но такива неща липсваха напълно.
Вместо това, сезонът на истинската любов беше убеден, че тя се случва, когато успееш да ядеш с някого на максимален брой масички, докато обсъждате след като се роди третото ви въображаемо дете, кой ще му сменя памперсите и защо.
Когато средата е статична и всички постоянно мислят за камерите, няма как да възникнат истински чувства.
Никой не правеше нищо.
Продукцията не им даваше какво да правят. Нямаше предизвикателства, нито игри, нито ситуации, които да ги поставят пред важни решения. Веднъж кърпихме чорапи, веднъж подреждахме стая и… това беше. През останалото време наблюдавахме безкрайна монотонна поредица от сцени тип – жени говорят край басейна за това как си представят една връзка, жени обсъждат на масата как си представят една връзка, жени си шушукат на стълбите как си представят една връзка.
Имаше само едно парти
Един от най-добрите епизоди беше този с партито, където видяхме много участници да излизат от комфортната си зона и да се забавляват истински. Това беше и една от много малкото серии в които реално се случваше нещо, затова е странно, че продукцията не можа да види стойността на партито и да направи поне още едно такова, за да раздвижи нещата.
Всичко ново, което се опитаха да вкарат, завърши с неуспех
Златната и сребърната стая.
Теоритично интересна възможност за ергените да дават нещо повече от рози, за да показват интереса си. На практика нямаше никакво значение. Никой не се вълнуваше в коя стая е, а и самото предаване не ни предлагаше забавно пресилени кадри как избранците се къпят в лукс, докато останалите са посърнали в бедност. Ако не беше отказът на Михаела да приеме ключ от Стоян и по-късно фрустрацията ѝ от това, че Марин не ѝ даде златния ключ, цялото въвеждане на стаите щеше да напълно безмислено. Но дори и така сюжетната линия си остана загуба на време, която сценаристите зарязаха в нищото.
Ергените имитират Игри на волята.
Очевидна имитация, която стоеше неадекватно в любовно предаване. Да, можем да оценим опита за случване на нещо, но реализацията беше под всякаква критика. Първо един печели и дава наградата на жена, която не е от неговите. После друг отива в болница, защото бяга на 50 градусова жега в костюм. Накрая четем поезия и бъркаме колби…край басейна. Видим неадекват от страна на самото предаване, което не успява да се справи със собствените си идеи.
И накрая, за да влошат нещата, последните няколко състезания винаги се решаваха от гласуване в условия, когато вече знаем, че най-много жени са там за Марин и той ще спечели всичко.
Луксозните и бедните срещи
Сезонът на истинската любов… В който да отидеш до красив водопад или да имаш близост с екзотични животни някак си е по-малко романтично от това да ядеш на поредната масичка с подмятаща се от вятъра покривка. Луксозната среща често беше най-лошата от трите и даваше най-малко възможност да опознаеш другия в реална среда. Така че опитът на предаването на събуди интрига чрез борба за лукс се провали напълно.
Изкусителките
Това си беше дефиницията на гърч. Подборът на трите жени не беше адекватен спрямо сезона и спрямо това кои са хората, които ще се опитват да изкушават. Ако изкусителките бяха Любомира, Мартина и Симона, това можеше да бъде интересен сюжет. Но избраните кандидатки просто не бяха подходящи.
След като влязоха в имението трите изкусителки веднага започнаха да… лежат по шезлонгите. Те нямаха мисии, не получиха помощ от предаването и не бяха поставени в нито една интересна ситуация. От три изкусителки нито една не успя да изкуши никого и дори не излезе на среща с който и да е ерген. Целият сюжет приличаше на аматьорска импровизация, а не на нещо, което е планирано сериозно.
Тайните агентки
Когато водещия трябва да излезе и да каже “ Абе измислихме тука една схема с тайни агенти, ама двама от тримата ергени отказаха.“, това може би е знак, че трябва да се откажеш от проекта. Но не. Приятелка само на един от ергените влиза в имението за да…лежи по шезлонгите. Няма тайни мисии, няма помощ от продукцията да научи нещо, няма смисъл от влизането ѝ. Здравей – Мразя фаворитката ти – Довиждане. О, какъв съспенс.
Непрекъснато влизаха нови участници
Да се случи веднъж добре. Втори път простимо. Но когато до средата на предаването продължаваш да вкарваш нови и нови хора, това е зов за помощ. Продукцията очевидно нямаше представа какво да прави и всеки път отговорът беше – нов участник. От един момент нататък просто сваля авторитета на предаването, който и без това не е висок.
Вкарването на четвърти ерген
Може да се каже, че това е капката, която преля чашата и обърна всичко на цирк. Продуцентът – кукнал на столче в градината, за да съобщи, че вкарва един от операторите като ерген. Какво е това? Правим ли риалити предаване по национална телевизия или правим селска вечеринка в Долни Главанак? Това е дефиницията на думата непрофесионализъм. Абсурден сюжет, който напълно разби илюзията за любовен сезон.
Церемониите на розата
Церемонията на розата винаги е била най-вълнуващата част в „Ергенът“. От предишни години знаем, че много хора, които изобщо не гледат предаването, гледат само церемониите на розата. Затова беше шокиращо, че този сезон такива почти нямаше. Церемониите бяха твърде рядко и така всеки път се налагаше да гоним по много жени наведнъж, което убива ефекта. Но дори и от малкото налични церемонии, почти всички бяха провалени от глупави продуцентски решения.
Идеята всеки път, когато жена получава роза, другите двама да трябва да кажат „Нямам роза за теб.“
Защоооо? Нямаше ли кой да види, че това стои нелепо и глупаво. Кому е нужно да чуе, че Стоян няма да даде роза на Гориция или че Крис няма да даде на Михаела? Ние вече знаем това. Ергените трябваше да казват само когато имат роза за някоя, а не всеки път, когато нямат.
Елиминацията на Мария.
Мария, една от най-интелигентните и приятни жени в имението, отпадна не защото не ѝ дадоха роза, а защото ергенът, който щеше да ѝ даде роза, е в почивка. И това дори не беше изградено като сюжетна линия. Така не се прави предаване.
Първата роза
Всеки ерген винаги даваше своята първа роза на една и съща. Това правеше фаворитките очевидни и убиваше напрежението. Тук продукцията трябваше да се намеси и да забрани задкулисно на ергените на давата първа роза два пъти подред на една и съща. Това щеше да раздвижи нещата и да създаде потенциално интересни разговори.
Церемонията на Крис
Първо Наум попита на глас Крис пред всички дали наистина си е избрал окончателно жена и той потвърди. А минути след това трябваше да гледаме как Крис предлага рози на всички останали кандидатки, за да може те да му откажат, въпреки че той вече е обявил, че няма желание да дава рози. Гърч.
Церемонията на жълтата роза
Имайки предвид, че слушахме за нея през цялото предаване, тази церемония не беше нищо особено. От нея научихме единствено, че жените нямат търпение да си тръгнат. И макар да имаше обрати в избора на Илияна, самата церемония не успя да впечатли с нищо емоционално.
Половината жени си тръгнаха сами
За да работи „Ергенът“ е изключително важно да се поддържа илюзията, че мъжете са много желани и всяка една жена иска да бъде там и се надява да остане последна. Затова когато изгонените на церемонии на розата са също толкова, колкото и тези, които са си тръгнали по собствено желание, ефектът се губи напълно.
Предаването не изгради добре образите на ергените
Марин
Продукцията му дава ролята на доброто момче, което се опитва да угоди на всички. Но образа на млад човек, за който най-важните неща са спокойствието и сигурността, определено не е успешен. С времето Марин започва да рециклира реплики от първата половина на предването и към края не правим друго освен да повтаряме мантрите за спокойствие.
Марин прекарва цялото предаване в това да фаворитизира Михаела всеки едни епизод, запазвайки всичките си първи рози за нея. Но накрая…избира друга. И това от човека, чийто най-голям страх беше да не подведе някого. Абсурдна арка, която води зрителя до незадоволителен финал.
Той е добрия, но постъпва най-некоректно от всички ергени. Той е сваляча, който се целува с най-много, но накрая не търси връзка с никоя и е взел финалната си избраница само за приятелство. Нищо не съвпада и води зрителите кам история без кулминация и разочароващ край.
Крис
Поради възрастта си Крис е сложен в ролята на зрелия мъж, който си търси съпруга. В известен смисъл образът е успешен, но Крис също страда от проблема, че Елеонора е твърде очевидната победителка от самото начало, а предаването не прави нищо адекватно за да балансира това.
Но имайки предид, че Крис и Елеонора са единствената успешна връзка след предаването, е скандално точно те да са тези, които да оставиш да си тръгнат по средата на сезона.
Стоян
Стоян е в образа на странни купонджия, което в началото се получава успешно. Той видимо е най-склонен да прави шоу, но за съжаление предаването няма тази склонност. Както останалите участници, така и продукцията, решават да се вземат твърде на сериозно. Скоро от танцуващ и странен човек, който скача гол в басейни, Стоян става депресиран и банален, защото…явно това се търси.
Той си тръгва временно от предаването, за да може когато се завърне, да си тръгне отново, за да се върне пак, за да си тръгне за България два дни по-късно. Човека прекара повече време в разходки и полети между снимачната площадка и реалността, отколкото в самото предаване.
И всичко това за да създадем драма с Илияна и друж мъж, която в крайна сметка не доведе до нищо и беше сякаш никога не се е случвала…
Гатев
Гатев влиза в образа на изкусител и плейбой, но…той няма нищо общо с това. Тъй като се появява в предавено твърде късно и по нелеп начин, а и характера му няма нищо общо с изкуствено изградения от предаването образ, Гатев просто стои в нищото, чакайки предаването да свърши, докато Румяна се носи в пространството около него.
Връщане на жени от предни сезони
Да, Мартинка прави страхотна телевизия и е изключително чаровна.
Да, Бубето е интересен и умен човек.
Но те вече имаха своя сезон. И когато връщаш хора от предните сезони, това отново говори за неспособност да направиш добро предаване с новия каст.
Продукцията не заложи на правилните жени
Да избереш предимно интелигентни и приятни жени за сезон на „Ергенът“ е смело решение. Но това отхвърля възможността за евтини скандали и простотия, което изисква от предаването да намери други начини за развличане на публиката. Но… такива нямаше.
Риалити форматите са преди всички телевизонно шоу за публика и следователно напред трябва да продължават хората, които правят добра телевизия.
Санта Китана, Цвети Велева, Пламена, и Алия са интересни образи, които е достатъчно да сложиш пред камера, за да правят шоу.
Санта Китана
Санта Китана е дефиницията на добра телевизия. От една страна скандална визия слагаща я в рамките на провокативния стереотип на лека жена. От друга осъзнатост и интелект, които веднага я изкарват от тези рамки. Всички чакахме поредния публичен разстрел на който Санта ще подложи някого с въпросите си. Всички се чудехме колко начина ще успее да открие Санта да бъде чисто гола на коктейл или церемония. В нея имаше чар и ако продукцията имаше разум, щеше да каже на ергените „Гонете когото искате, но Санта Китана я искаме в топ 10.“
Цвети Велева
Цвети Велева е човек, който просто слагаш пред камерата и гледаш как всеки път когато си отвори устата, прави рейтинг. От съветите ѝ за бизнес мисленето, през чистия ѝ детски смях, до това дали ще пречака Стоян в някой храст, за да го набие, Цвети беше спектакъл във всеки един момент.
Пламена
Пламена беше един от главните герой на предаването. Жената, която си почива край басейна така, сякаш позира за корица на модно списание. Предаването трябваше да преекспонира това с музики и монтажи сякаш е на фотосесия, защото всичко в Пламена от как ще завърти глава, до как ще си кръстоса краката, беше очарователен спектакъл. Тя също изпъкна с проницателна мисъл и сериозен характер, която беше вълнуващ контраст.
Алия
Алия определено внесе екзотичност в сезона и беше от малкото хора, които са склонии да правят нещо. Тя е различен човек, който беше интересно да слушаш, макар понякога да имахме нужда и от субтитри.
Жени като Татяна, Гориция и Мануела пък изпъкваха с интелект, който можеше да привлече вниманието на зрителите, ако им беше дадено да говорят за нещо повече от мъже и кафета.
Изключително скучен финален етап
Последните няколко епизода бяха истинско мъчение.
Топ 5 на жените се оказаха четирите образа, който правят най-скучната телевизия в лицето на Илияна, Румяна, Михаела и Нурджан, и Бубето, която е интересна, но също така е и победителката от миналия сезон… Абсурдно. Сигурен съм, че в живота всички те са приятни момичета, но това просто не са хора, които трябва да разговарят пред камера.
Гледаш разговор между Гатев, Илияна и Румяна и се питаш… Защо гледам това? На никой не му е комфортно, никой няма какво да каже, публиката умира от скука. Представете си сега същия този разговор да беше между Стоян, Санта Китана и Цвети Велева. Щеше да има шоу и да се забавляваме през цялото време.
Алия и Марин беше интересен сюжет, Пламена и Марин беше интересен сюжет, но не. На финала ние си говорим с Нурджан.
В един момент Стоян се завръща. Без драма. Без сюжет. Просто пристига и се препъва в куфарите си насред дворчето, сякаш никой не е знаел, че ще идва. А колко по-добро щеше да е, ако Илияна първо получи видео от него, че няма да се върне, но след това неочаквано се появи в последния момент, изненадвайки както нея, така и нас. И ако може без възглавничка около врата…
Гатев и Румяна…са там. Казват, че ще пробват. Ами какво да правят горките. Те се запознаха вчера, никой от тях не знае защо е там, но поне скоро ще свърши.
Марин трябва да направи великия си избор…в плик. И то какъв избор само.
Михаела, която цял сезон поставя на първо място, макар никога да не са си задали нито един въпрос и да водят един и същи разговор 50 пъти. Ако не се преобличаха, спокойно можех да повярвам, че просто пускат записа от първия коктейл отново и отново на всяка тяхна среща.
И Любомира, която дойде преди малко и… е победителката в предния сезон.
От телевизионна гледна точка тук няма добро решение. Единия избор е очевиден и скучен, другия е абсурден. А романтика няма никъде.
Незадоволителния финал в България
От четири двойки само една е успешна и то тази, която загубихме в средата на сезона. Супер. Защо гледахме не е ясно.
След цялата латиноамериканска сапунка Стоян и Илияна не са заедно, защото били различни. Гатев и Румяна си останали приятели, без да сме виждали да са станали такива.
Марин и Любомира ни пренасят в друго измерение, където реалността не е фактор. Марин бил сбъркал, че Михаела винаги е първа и му харесвало най-много, че тя харесва него. Но избрал Любомира в плика не за връзка, а за приятелство…Пас.
Бубето пък е жената, която спечели „Ергенът“ два пъти, но няма мъж…Пас.
В заключение можем да твърдим, че някъде там, в целия този хаос имаше потенциал за добро предаване. Просто всичко трябваше да бъде различно.