Грешните причини да те е срам

Не е срамно да си гол

Всички имаме тела. Всички знаем как изглежда гол човек. Човешкото тяло е най-естественото нещо и е красиво такова, каквото природата го е направила. И по някаква причина обществото е решило, че голотата е основна причина за срам.

Не е срамно да нямаш пари

Материалното ти състояние не е правопорционално на талантите ти или стойността ти като човек. Никой освен петгодишно дете с лошо възпитание не би се подиграл на някого защото няма пари. Абсурдно е източникът на комплекси да е това, че не можеш да си купиш същия модел автомобил като съседа. Хората, които имат нужда да се изтъкват със скъпи материални притежания, очевидно смятат, че нямат с какво друго да се похвалят. Напълно валидно е да не се стремиш към много пари (стига да не се има предвид тотална липса на амбиция) или да имаш таланти, които не са високо ценени на пазара в момента. Всички знаем историята на Ван Гог например. А също е валидно да си в началото или в средата на пътя си и усилията ти тепърва да има да дадат резултат под формата на пари.

Не е срамно да имаш недъг

От това да носиш очила, през това да имаш белег, до куцане – нито едно от тези неща не е повод за срам. Човешките тела са крехки и понякога страдат от определени травми. Те не са нито наш избор, нито казват нещо съществено за личността ни. Историята дава не един и два примера за личности, които не оставят дефекта си да ги ограничава, и постигат величие въпреки него. Да се научиш да приемаш тялото си с по-малките и по-големите му недостатъци е първата основна стъпка в изграждането на здраво самочувствие.


Не е срамно да се провалиш

Няма нито един успял човек, който да не се е провалял, и то повече от веднъж. Ето защо страхът от провал не е път към успеха, а точно обратното – отлагането му. Юнак без рани не може, както всички знаем. А едно от най-достойните за уважение качества е да можеш да се изправиш и да продължиш напред след неуспех.

Не е срамно да правиш секс

Религиите са свършили добра работа да направят секса табу, но е време окончателно да се отърсим от това. Всички хора са създадени в резултат на секс и очевидно това е най-естественото нещо. Ако го приемаме като нещо нормално, може би няма да се налага масово сексът да се използва за цели, различни от това да се свържеш на най-интимно ниво с друг прекрасен човек.

Не е срамно да си сам

Това да седнеш сам в ресторант не те прави тотално отритнат от обществото. Вероятността ти да си най-интересният човек, с когото можеш да прекараш деня, не е за пренебрегване. Можеш да ходиш на кино сам, на концерт и дори на почивка. Единственото, което това показва, е че си осъзнат човек, който се чувства добре със самия себе си.

Не е срамно да плачеш

Да се срамуваш от най-доброто в себе си, а именно от емоционалния си свят, е абсурдно. Да плачеш показва, че нещо е стигнало до теб на дълбоко ниво. Липсата на чувства не може да впечатли никого и е странно, че толкова много хора се стремят да я демонстрират. Сълзите винаги са чисти, точно като душата, от която идват.

Share This:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *