Бъди различен
Замисляли ли сте се дали често не правите неща просто защото са общоприети, а не защото отговарят на вас самите? Какъв е смисълът от това? Ако всеки бъде себе си, светът ще е много по-пъстър, човечеството ще се развива по-бързо, и дори няма да има натиск да конформираме към нормата, защото няма да има ясноизявена такава.
Това да си като другите не ти носи нищо освен изкуствена сигурност. В момента, в който изкажеш мнение или проявиш гръбнак, така или иначе ще я загубиш. Околните няма да те харесват заради това кой си, а заради това, че приличаш на тях. И нито ще имаш истински приятели, нито ще се чувстваш по-малко самотен.
И въпреки това заради тази илюзия за сигурност хората продължават да тъпчат собствената си същност още и още. И не, не говоря само за тийнейджъри, които искат да бъдат част от готините деца в училище. Говоря за хора на всякакви възрасти, които отчаяно търсят одобрение и валидация, като се напасват към средата, вместо да заявяват себе си.
Замислете се колко неща се нормализират с довода „всички го правят“, дори те да нямат никакви корени в реалността. Трябва да качваш определени снимки в социалните мрежи, за да демонстрираш определен начин на живот, независимо дали наистина го имаш или можеш да си го позволиш. Трябва да имаш определена марка телефон, защото тя те въвежда в социалналния кръг, в който искаш да бъдеш. Трябва всеки месец да отделяш абсурдни средства за козметични процедури, защото те ти гарантират определен статус.
Да бъдеш различен в днешно време дори значи да се приемаш такъв какъвто си и да си щастлив със себе си. Валидацията и самочувствието идват отвътре. Когато ги намериш там, можеш да заявиш на света „Това съм аз“ и да нямаш нужда от друго. Околните могат да съществуват, както си преценят, без да влияят на твоите избори за самия себе си.
Осмели се да бъдеш себе си. Дори когато всеки ти казва „Ако направиш това, ще бъдеш готин/харесван/красив/богат“, кажете им „не, благодаря“. Избирай нещата, които отговарят на собствената ти същност и в даден момент с лекота ще имаш всички тези неща, а в добавка към тях и здраво самочувствие и много нови причини за себеуважение.